Strefa wiedzy

Zespół Kancelarii Widacki Widacka Podsiedlik

Wyróżnione

Podatki 2025 – najważniejsze zmiany

Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni, iż z początkiem każdego roku kalendarzowego pojawia się szereg nowym przepisów. Zmiany te w sposób szczególny dotykają prawo podatkowe. Warto mieć świadomość, co się zmieniło od 2025 roku. Zapraszamy do zapoznania się z opracowanym przez WWP podsumowaniem najważniejszych zmianw podatkach na rok 2025.  Podatek od nieruchomości Wydaje się, że zmiany w tym zakresie są jedne z najważniejszych, które weszły w życie od1 stycznia 2025 r. Są one konsekwencją dwóch wyroków Trybunału Konstytucyjnego, którew założeniu Ministerstwa Finansów miały w jak największym stopniu zachować fiskalny status quo. Niestety, założeń

Czytaj więcej »

WWP o Polskim Ładzie #2 – ulga na robotyzację

Ulga na robotyzację przemysłową ma być skierowana do firm, które chcą usprawnić produkcję przez zastosowanie robotów przemysłowych.
Założenia ulgi w obecnym kształcie oznaczają, że każde 100 PLN wydane na robotyzację produkcji, będzie mogło obniżać podstawę opodatkowania o łącznie 150 PLN.

Czytaj więcej »

WWP o Polskim Ładzie – nowy Newsletter WWP

W związku z uchwaleniem przez Sejm tzw. Polskiego Ładu, WWP przygotowało cykl publikacji – WWP o Polskim Ładzie. Publikowane przez nas materiały obejmują newsletter informacyjny w postaci alertów dla przedsiębiorców, artykuły w Strefie wiedzy WWP oraz vlogowe komentarze w ramach „O czym myśli WWP”.
Na końcu wpisu znajdziecie Państwo pełne zestawienie wszystkich naszych publikacji z możliwością zapoznania się z nimi bezpośrednio na naszej stronie oraz w wersji PDF do pobrania.

Czytaj więcej »

Zakaz konkurencji w umowach między przedsiębiorcami

Prowadzisz działalność gospodarczą i pragniesz zabezpieczyć się przed tym, aby Twoi kontrahenci nie stali się Twoją konkurencją? Chcesz mieć pewność że Twoi kontrahenci nie podejmą działalności konkurencyjnej?
Pamiętaj, umowny zakaz konkurencji pomiędzy przedsiębiorcami jest możliwy ale nie zawsze jest skuteczny. Samo zawarcie go w umowie często nie jest wystarczające.

Czytaj więcej »

Czechy – dobra zmiana (cz. 3) – spółka jawna

Czeska spółka jawna (czes. veřejná obchodní společnost) jest, podobnie jak omawiana w poprzednim wpisie spółka komandytowa, spółką osobową. Tworzą ją przynajmniej dwaj wspólnicy, którymi mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i prawne. Spółki jawne w Czechach są transparentne podatkowo, co pod tym względem czyni je równie atrakcyjne pod względem podatkowym, co polskie spółki jawne. Czy to wystarczy? Zapewne nie. Trzeba spojrzeć jeszcze na ZUS

Czytaj więcej »
Prosta spółka akcyjna

Prosta Spółka Akcyjna

Od 1 lipca 2021 r. można zakładać proste spółki akcyjne („PSA”). Z założenia są one czymś pomiędzy spółkami z o.o. a akcyjnymi, z dodatkiem pewnych

Czytaj więcej »

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, że Kancelaria w dniu 04.05.2021 będzie nieczynna.

Z poważaniem,
Zespół WWP.