Strefa wiedzy

Zespół Kancelarii Widacki Widacka Podsiedlik

Wyróżnione

FUNDACJA RODZINNA – co dalej z wniesionymi wierzytelnościami?

Zamieszania wokół fundacji rodzinnych nie koniec. Tym razem nie wynika ono z nowelizacji prawa, ale z jego stosowania. Z jednej strony pojawiają się pozytywne interpretacje potwierdzające zwolnienie z CIT otrzymania przez fundację spłaty pożyczki wcześniej wniesionej do niej, ale z drugiej strony sądy administracyjne mówią coś innego… Kwietniowe interpretacje Dyrektora KIS być może zaczną kształtować się nową linię interpretacyjną, aby odsetki uzyskane przez Fundację Rodzinną związane ze spłatą pożyczek wniesionych jako wierzytelność do Fundacji korzystały ze zwolnienia z opodatkowania CIT. Wierzytelność z tytułu pożyczki ujęte w ramach funduszu założycielskiego Fundusz

Czytaj więcej »
Praca zdalna

Nowe zasady pracy zdalnej w Kodeksie Pracy

7 kwietnia weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca nowe zasady świadczenia pracy zdalnej, tj. m.in. definicję pracy zdalnej, zasad kierowania na nią, w tym kategorie osób wobec których pracodawca będzie miał obowiązek zgodzić się na pracę zdalną. Nowelizacja wprowadza też zasady kontroli pracy zdalnej oraz rozliczenia kosztów jakie pracownik może ponieść z tego tytułu.

Czytaj więcej »

Fundacja rodzinna – czy to zadziała?

Prezydent podpisał Ustawę o fundacji rodzinnej. Już za trzy miesiące pierwsi chętni będą mogli powołać własne fundacje rodzinne skupiające się na międzypokoleniowym zarządzaniu majątkiem rodzinnym. Nie jest to rozwiązanie dla wszystkich, ale z cała pewnością potencjalnie zainteresowanymi będą więksi przedsiębiorcy chcący zabezpieczyć majątek rodzinny przed rozdrobnieniem. Nowa instytucja może też wprowadzić sporo zmian na rynku fuzji i przejęć, w wyniku wprowadzenia atrakcyjnych zwolnień podatkowych, w tym dotyczących dochodów kapitałowych (sprzedaż udziałów i akcji).

Czytaj więcej »

Prezydent podpisał kontrowersyjną nowelizację Kodeksu karnego

2 grudnia Prezydent podpisał kontrowersyjną nowelizację Kodeksu karnego. Zmiana ta przewiduje m.in. wprowadzenie kary tzw. bezwzględnego dożywocia oraz likwidację 25 letniej kary pozbawienia wolności i zastąpienie jej poprzez podniesienie górnej granicy terminowej kary pozbawienia wolności z 15 do 30 lat. Nowelizacja ta określana jest jako „drakońska” i była szeroko krytykowana, a o wniesienie prezydenckiego veta apelowała m.in. Naczelna Rada Adwokacka oraz wiele prawniczych autorytetów. Co szczególnie istotne, nowelizacja jest niezgodna z ratyfikowanymi przez Polskę umowami międzynarodowymi.

Czytaj więcej »

Promieniowanie: ważna moc pojedynczej anteny

Pogląd NSA o tym, że na gruncie obecnych przepisów rozporządzenia w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko należy sumować łączną moc anten znajdujących się na terenie obiektu należy uznać za błędny.
Konieczność wydania w tej sprawie przez NSA uchwały w składzie siedmiu sędziów może wzbudzać obawę, że wobec jednoznacznej treści przepisu przy pomocy uchwały NSA próbuje się interpretować przepis zupełnie jednoznaczny, niewymagający innej wykładni niż literalna.

Czytaj więcej »

Czy ustawa o ochronie ludności oraz stanie klęski żywiołowej ograniczy swobodę działalności gospodarczej?

W przypadku stanu zagrożeni albo stanu klęski żywiołowej możliwe będzie wydawanie przedsiębiorcom wiążących poleceń o bliżej nieokreślonej treści, nakaz zawieszenia działalności gospodarczej oraz zakaz lub nakaz jej prowadzenia, a to wszystko w drodze natychmiast wykonalnych decyzji i to bez odszkodowania. To przewidują regulacje projektu ustawy o ochronie ludności oraz stanie klęski żywiołowej.

Czytaj więcej »
Monika Podsiedlik o opodatkowaniu akademików

Wypowiedź Moniki Podsiedlik, partnerki WWP w poniedziałkowym Dzienniku Gazeta Prawna

Chęć nałożenia tzw. podatku minimalnego od budynków na akademiki wynika z nadinterpretacji przepisów i braku zrozumienia charakteru akademików. Fiskus nie dostrzega, iż nie jest to ani hotel ani wynajęte mieszkanie. Idąc jego tokiem myślenia, opodatkować należałoby również np. obiekty udostępniane uchodźcom albo sanatoria. Jest to w sposób oczywisty niedopuszczalne.

Czytaj więcej »

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, że Kancelaria w dniu 04.05.2021 będzie nieczynna.

Z poważaniem,
Zespół WWP.