Strefa wiedzy

Zespół Kancelarii Widacki Widacka Podsiedlik

Wyróżnione

FUNDACJA RODZINNA – co dalej z wniesionymi wierzytelnościami?

Zamieszania wokół fundacji rodzinnych nie koniec. Tym razem nie wynika ono z nowelizacji prawa, ale z jego stosowania. Z jednej strony pojawiają się pozytywne interpretacje potwierdzające zwolnienie z CIT otrzymania przez fundację spłaty pożyczki wcześniej wniesionej do niej, ale z drugiej strony sądy administracyjne mówią coś innego… Kwietniowe interpretacje Dyrektora KIS być może zaczną kształtować się nową linię interpretacyjną, aby odsetki uzyskane przez Fundację Rodzinną związane ze spłatą pożyczek wniesionych jako wierzytelność do Fundacji korzystały ze zwolnienia z opodatkowania CIT. Wierzytelność z tytułu pożyczki ujęte w ramach funduszu założycielskiego Fundusz

Czytaj więcej »

Polska Spółka Holdingowa (PSH) – Kompleksowy Przewodnik

Od 1 stycznia 2022 roku, w ramach Polskiego Ładu, PSH stała się kluczowym narzędziem dla przedsiębiorców szukających efektywnych rozwiązań podatkowych i strategicznego zarządzania kapitałem. W naszym szczegółowym przewodniku zgłębiamy temat PSH, analizujemy jej korzyści podatkowe, omawiamy kryteria kwalifikacji i najnowsze zmiany prawne, które czynią ją jeszcze bardziej atrakcyjną. Dowiedz się, jak Polska Spółka Holdingowa może przyczynić się do wzrostu i optymalizacji Twojej działalności gospodarczej. Przeczytaj teraz i zacznij korzystać z przewagi, jaką oferuje PSH!

Czytaj więcej »
Mateusz Ruchała. Odpowiedzialność członka zarządu

Gdy spółka jest niewypłacalna, a skutki ponosi zarząd

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością kojarzona jest z bezpieczeństwem wynikającym z ograniczenia odpowiedzialności wyłącznie do jej majątku. Spółkę reprezentuje jednak zarząd – osoby fizyczne, które w niektórych przypadkach mogą odpowiadać całym swoim osobistym majątkiem za zobowiązania spółki, a nawet odpowiadać karnie. Niniejszy artykuł wskazuje jakich sytuacji wystrzegać się musi członek zarządu, aby tej odpowiedzialności nie ponosić.

Czytaj więcej »

Sukcesja w firmie cz. II – jednoosobowa działalność gospodarcza

Jak wygląda dziedziczenie jednoosobowych działalności gospodarczej? Co dzieje się w chwili śmierci przedsiębiorcy? Dlaczego tak ważne jest wcześniejsze zaplanowanie pokoleniowej zmiany oraz jak zaplanować sukcesję? Na te i inne pytania odpowiadamy w kolejnym artykule WWP przybliżającym temat sukcesji i dziedziczenia, tym razem jednoosobowych działalności gospodarczych.

Czytaj więcej »

Zachowek w erze Fundacji Rodzinnej

Sukcesja w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością ma nierozerwalny związek z dziedziczeniem. Dziedziczenie zaś dotyczy nie tylko tych uprawnionych, ale również tych pominiętych, którym przysługuje prawo do zachowku. Instytucja zachowku doczekała się w ostatnim czasie istotnych zmian, na co wpływ mają nowe przepisy o Fundacji Rodzinnej. Zmiany te przybliżymy Państwu w niniejszym wpisie.

Czytaj więcej »
Slim Vat 3 - Michał Jucha

SLIM VAT 3 – zmiany obowiązujące od 1 lipca 2023 r.

SLIM VAT 3 to pakiet zmian, który co do zasady należy oceniać pozytywnie. Nowelizacja przede wszystkim wprowadza zmiany w zakresie ustawy o VAT, lecz mimo powszechnie przyjętej nazwy sugerującej, że dotyczy ona wyłącznie VATu, wprowadzono dodatkowe ułatwienia również
w innych regulacjach prawnych.
Ogólnym założeniem wszystkim zmian z cyklu SLIM VAT jest wprowadzeniem samych uproszczeń.

Czytaj więcej »

1 lipca 2023 – Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego – skutki dla podatników

Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego wiąże się z powrotem obowiązków nałożonych na przedsiębiorców i podatników, zmienionych, albo zawieszonych na czas epidemii. Krótkie okresy przejściowe zwiększają ryzyko, że wywiązanie się z niektórych obowiązków może być niezwykle trudne.
Jedno z największych wyzwań wynika przywrócenia terminów raportowania krajowych schematów podatkowych. Jeśli analiza w tym zakresie nie była prowadzona na bieżąco, okres wakacyjny będzie czasem, w którym należy zidentyfikować schematy podatkowe z ostatnich 3 lat, a także je zaraportować.

Czytaj więcej »

Sukcesja w firmie to nie tylko fundacja rodzinna

Do sukcesji i dziedziczenia firmy warto się przygotować zawczasu, aby możliwie najbardziej ograniczyć negatywne skutki takich zmian. W nadchodzącym cyklu wpisów przedstawimy jak wygląda dziedziczenie jednoosobowych działalności gospodarczych, ogółu praw i obowiązków w spółkach osobowych, czy wreszcie udziałów i akcji w spółkach kapitałowych. Prezentując powyższe kwestie chcielibyśmy również przybliżyć Fundacje Rodzinne stanowiące swego rodzaju alternatywę dla klasycznego dziedziczenia pozwalającą na budowanie wielopokoleniowego majątku skupionego w jednym podmiocie.

Czytaj więcej »

1 czerwca – ostatni dzień na uzyskanie zwrotu nadpłaty składki zdrowotnej?

Zbliża się termin rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne – należy tego dokonać najpóźniej do 22 maja 2023 r. za pośrednictwem dokumentów rozliczeniowych ZUS za kwiecień 2023 r. Co więcej, 1 czerwca 2023 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne, jeśli taka nadpłata wystąpi.  Z uwagi na istniejące wątpliwości co do możliwości późniejszego ubiegania się o zwrot nierozliczonej w danym roku składki, WWP rekomenduje złożenie wniosku o zwrot powstałej nadpłaty. Szczegółowe informacje w tym zakresie znajdą Państwo w Strefie Wiedzy WWP.

Czytaj więcej »

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, że Kancelaria w dniu 04.05.2021 będzie nieczynna.

Z poważaniem,
Zespół WWP.