Polski Ład wprowadzi do porządku prawnego spółkę holdingową, która korzystać będzie ze specjalnego reżimu podatkowego. Czas pokaże na ile gwarantowane preferencje podatkowe okażą się faktycznie korzystne dla przedsiębiorców.
POLSKI ŁAD
W kolejnym z cyklu Newsletterów o Polskim Ładzie przedstawimy zmiany dotyczące nowego reżimu opodatkowania dla tzw. spółki holdingowej. Zgodnie z proponowanym brzmieniem ustawy spółka holdingowa może działać w formie sp. z o.o. lub SA. Spółka te będzie korzystać ze szczególnych preferencji podatkowych, tj.:
- zwolnienie z CIT 95% kwoty dywidend otrzymywanych przez spółkę matkę od spółek zależnych (krajowych jak i zagranicznych). Pozostałe 5% będzie opodatkowanie wg stawki 19%;
- zwolnienie z CIT zysków ze zbycia udziałów/akcji w spółkach zależnych pod warunkiem, że spółka jest właścicielem co najmniej 10% udziałów/akcji przez nieprzerwany okres 1 roku.
Nie będzie również objęte tzw. zwolnieniami wynikającymi z art. 20 ust. 3 i art. 22 ust. 4 ustawy o CIT, które umożliwiają bezpodatkową wypłatę dywidendy do spółki matki po spełnieniu określonych warunków.
ZWOLNIENIE Z ODPŁATNEGO ZBYCIA UDZIAŁÓW
Zachętą dla podatników do wejścia w ten reżim opodatkowania jest umożliwienie zwolnienia z opodatkowania udziałów zbywanych przez holding w spółkach córkach (o ile nie są to spółki nieruchomościowe). Warunki do zwolnienia z opodatkowania zbycia udziałów lub akcji w spółce zależnej jest:
1. Zbycie udziałów na rzecz podmiotu niepowiązanego w rozumieniu ustawy o CIT;
2. Złożenie przez spółkę holdingową oświadczenia o zamiarze skorzystania ze zwolnienia do właściwego dla niej naczelnika US na co najmniej 30 dni przed dniem zbycia.
WYBÓR REŻIMU PODATKOWEGO
Ustawodawca pozostawia podatnikom możliwość wyboru między zwolnieniami wynikającymi z PSH a tzw. „standardowymi” zwolnieniami wynikającymi z art. 20 ust. 3 i 22 ust. 4 ustawy o CIT. Jednym z pozytywnych aspektów nowych regulacji jest objęcie zwolnieniem dywidend otrzymywanych przez spółkę holdingową od spółki zależnej spoza UE i EOG (obecnie przepisy przewidują zwolnienia jedynie wobec podmiotów z UE i EOG). Wątpliwości budzą jednak zbyt restrykcyjne wymagania do skorzystania ze wskazanych zwolnień. Oznacza to, że wbrew twierdzeniom projektodawców, skorzystanie ze zwolnienia będzie możliwe tylko dla grup kapitałowych o dość płaskich strukturach.
Całość newslettera WWP o Polskim Ładzie do pobrania w formacie PDF: TUTAJ
Dotychczasowe publikacje WWP o Polskim Ładzie:
✓ WWP o Polskim Ładzie cz. 1 – zarys programu
✓ WWP o Polskim Ładzie cz. 2 – ulga na robotyzację
✓ WWP o Polskim Ładzie cz. 3 – składka zdrowotna
✓ WWP o Polskim Ładzie cz. 4 – karta podatkowa
✓ WWP o Polskim Ładzie cz. 5 – podatek minimalny